От Петък до Петък със Света Петка
Това пътешествие ще мине през няколко от стотиците места в България, носещи спомена и преклонението към Света Петка Българската. Наричана още Търновска, Епиватска, Белградска, Сръбска, Яшка…, тя е покровителка на Балканските народи. Почитта към нея и нетленните и’ целителни мощи се ражда малко след смъртта и’ в 11 век. А после – през 13 век, паметта и’ се възражда, когато Иван Асен Втори ги пренася тържествено от Епиват в столицата Търново, полагайки ги в двореца си, в специално съградена за това църква. След падането на града под турско те са пренесени във все още свободното Видинско царство. После през Белград и Цариград, мощите на Петка намират спасение в град Яш – днешна Румъния, където чудотворят и до днес.
Традицията е била такава, че там, където в пътя си мощите са били полагани за почивка и поклонение, са се градили след това параклиси, черкви и манастири на името на Петка. И силата им се е пропивала в корените на земята ни, за да търсим това духовно единение и днес с нашата, българска светица – Петка. Българска, защото градчето Епиват, разположено на Мраморно море, близо до Босфора е било българско и в 10 век, когато Петка се е раждала. И околните на него Одрин, Лозенград, Люлебургас и до днес са населявани от етнически българи.
От петък до петък с Петка – покровителка на петъчния ден, денят на кръстната смърт на Исус Христос… Символики, размисли и духовни странствания през времената и пространствата на собствените ни търсения за самите нас… Петка присъства в оброчища и местности, в лековити води и свещени пещери. Присъства в народната вяра – в песните, в приказките, в домашните олтари. Наричат на нея, вричат се в нея, обричат се пред лика, името и делата и’… Петка – пазителка на домашното и родово пространство – българското.
Ще представя пътешествието на части и по региони, за да го сглобя на края в една цялост и хронологична последователност, която вече ще съм „прошетала”.
ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ на пътешествието в ДВА от дните на „Петък до Петък…”
Отправна точка Пловдив в посока Запад – Югозапад.
1 ден:
Бистришки манастир Света Петка.
Клисурски Манастир Света Петка.
Скален параклис Света Петка, град Трън.
Църква Света Петка, село Радибош.
Църква Света Петка, село Вуково.
Нощувка в Мелник.
2 ден:
Църква Света Петка в Рупите.
Село Златолист и църквата на Преподобна Стойна.
Църква Света Петка, село Белчин.
Параклис Света Петка, село Борика.
Вакарелски манастир Света Петка.
Връщане в Пловдив.
Pingback: Готови идеи за турове | Guide Bulgaria
Поздравления за невероятно интересните маршрути, за емоционалното им представяне, за синтеза на духовност и туризъм! Ако може, един въпрос – има ли конкретни дати и цена за този маршрут? Благодаря!
Много е радостно да Ви прочета, г-жо Пенчева! Всичко, което четете в този сайт е моят избор за път, който минава през интимната връзка на душата с мястото и историята, която си създаваме заедно…
За дата и стойност на това пътуване ще съобщя съвсем скоро, защото трябва да го измина първо сама. Това е планът, по който ще се движа и ако се наложат корекции, да бъдат адекватни на трасето.
До скоро!